Izjednačavanje potencijala kod fotovoltaik sistema
Fizičko rastojanje između fotonaponskog sistema i spoljašnjeg sistema gromobranske zaštite treba uvek da se održava u svrhu njegove zaštite. Ukoliko to nije moguće zbog lokalnih uslova, potrebno rastojanje se može smanjiti ako
▪ je fotonaponski sistem integrisan u spoljni sistem gromobranske zaštite.
▪ se primeni izolovani sistem, npr. sa izolovanim provodnikom otpornim na visok napon isCon®.
Važne mere
Da bi se obezbedila kompletna zaštita fotovoltaik-sistema, potrebno je pridržavati se sledećih tačaka:
- Lokalno uzemljenje (PAS) mora da bude spojeno sa glavnim sistemom za izjednačavanje potencijala (HPAS).
- Provodnici za izjednačavanje potencijala moraju da budu postavljeni tesno i paraleno u odnosu na DC-provodnike.
- Provodnici za tehniku prenosa podataka moraju da se uključe u koncept zaštite.

Četiri koraka za sveobuhvatnu zaštitu fotovoltaik sistema
Korak 1. Proveriti rastojanje razdvajanja
Ukoliko zahtevano rastojanje razdvajanja ne može da se održi, potrebno je međusobno povezati metalne delove tako da mogu da provode struju groma.
Korak 2: Proveriti zaštitne mere
Primer: Mere za izjednačavanje potencijala u gromobranskoh zaštiti postavljaju se i sa DC i sa AC strane, npr. odvodnik prenapona (tip 1)
Korak 3: Uključiti provodnike za prenos podataka
Provodnici za tehniku prenosa podataka moraju da se uključe u koncept zaštite.
Korak 4: Sprovesti izjednačavanje potencijala
Na inverteru mora da se sprovede lokalno izjednačavanje potencijala.
Rastojanje razdvajanja kod fotovoltaik sistema

Protivpožarni sistem mora da se dovede sa rastojanjem razdvajanja (s) prema DIN EN 62305 do komponenti fotovoltaik-sistema. Po pravilu je dovoljnorastojanje razdvajanja (s) = sigurnosno rastojanje od 0,5 m do 1 m.
Klima-uređaji, električni senzori i fotovoltaik sistemi su primeri krovnih konstrukcija kod kojih mora da se pridržava rastojanja razdvajanja. Ovo rastojanje je potrebno da bi se izbeglo opasno varničenje i delova struje groma između spoljnog sistema gromobranske zaštite i metalnih delova zgrade, kao i električnih uređaja. Upravo kod naknadnog opremanja fotovoltaik-sistema to često nije moguće usled građevinske situacije na licu mesta. Bezbedno rešenje: OBO-ov sistem isCon® otporan na visoki napon. Sa isCon® kablom može se bezbedno održavati rastojanje od 0,75 m u vazduhu i 1,5 m kod čvrstih građevinskih materijala.
- Kada se rastojanje ne može održati
Ako se rastojanje prema VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3) ne može održati iz strukturnih razloga, fotonaponski sistem mora biti integrisan u sistem gromobranske zaštite pomoću2 komponenti2 da prenose struje groma sa 16mm2 ili 25mm2 aluminijum. Komponente gromobranske zaštite za priključenje moraju biti ispitane prema VDE 0185-561-1 (IEC/EN 62561-1). U ovim slučajevima potrebni su i uređaji za zaštitu od prenapona tipa 1 (klasa I) ili kombinovani odvodnici tipa 1+2 (klasa I+II) i na strani jednosmerne struje, pošto se struje groma ne mogu kontrolisati u objektu.
Na ovaj način ostvareno neophodno izjednačavanje potencijala gromobranske zaštite povezuje sve metalne i električne provodne komponente sistema, uključujući i sistem uzemljenja, sa normativnim sistemom gromobranske zaštite. Prema VDE 0185-305, delovima 3 i 4 (IEC/EN 62305-3, -4), uređaji za zaštitu od prenapona (SPD) tip 1 (klasa I) ili kombinovani odvodnici tipa 1+2 (klasa I+II) se moraju koristiti za vodove koji vode u zgradu. Ovo važi i za nivo krova i za nivo tla, za AC i DC stranu fotonaponskog sistema napajanja.
Standardi DIN VDE 0100-443 (VDE 0100-443) i DIN VDE 0100-712 (VDE 0100-712) su odlučujući kada je u pitanju potreba za merama zaštite od prenapona.
Pozicija gromobrana
Gromobrani (štapne hvataljke) moraju biti postavljeni na takav način da fotonaponski moduli nisu zaklonjeni. Zato što je i senka dovoljna da dođe do gubitka performansi za ceo niz. Prema VDE 0185-305-3, dopunski list 5, gromobran mora da bude udaljen od fotovoltaik-modula najmanje 108 x prečnik. Pritom treba voditi računa da fotonaponski sistem mora da ostane unutar zaštitnog područja gromobrana. Sa izolovanim isCon® sistemom otpornim na visok napon proizvođača OBO, rastojanje se može bezbedno održavati.