Zaštita od prenapona za fotovoltaik sisteme
Zaštita od prenapona za fotovoltaik sisteme uvek ima dve strane. Prenaponi se mogu spojiti u sistem kako na strani jednosmerne (DC) tako i na strani naizmenične struje (AC) iz raznih razloga i tako, na primer, oštetiti izmenjivače. Kao rezultat toga, može, na primer, doći do oštećenja izmenjivača. OBO prenaponska zaštita pouzdano i sveobuhvatno obezbeđuje obe strane. Postojeće linije za prenos podataka se takođe mogu bezbedno integrisati u izjednačavanje potencijala preko zaštitnih uređaja.
Zaštita od prenapona za sisteme bez spoljašnje gromobranske zaštite
U sistemima bez spoljašnjeg sistema gromobranske zaštite, zaštita od prenapona na strani jednosmerne struje standardno nije potrebna. Ipak, njena upotreba se snažno preporučuje kako bi fotonaponski sistem bio zaštićen u slučaju pojave prenapona, na primer kod ručnih ili automatskih intervencija na mreži. Istovremeno, ovo osigurava dostupnost sistema.
Da bi se izmenjivaču obezbedila najbolja moguća zaštita od opasnih prenapona, treba koristiti uređaje za zaštitu od prenapona kako na strani jednosmerne tako i na strani naizmenične struje direktno na ulazima i izlazu.
Prilikom odabira uređaja za zaštitu od prenapona za stranu jednosmerne struje fotonaponskog sistema, maksimalni napon praznog hoda fotonaponskog sistema ni u kom slučaju ne sme premašiti maksimalni kontinuirani napon uređaja za zaštitu od prenapona. Broj potrebnih zaštitnih uređaja proizilazi iz broja MPP tracker-a u odgovarajućem fotonaponskom sistemu.
Ako je izmenjivač povezan sa informacionom ili komunikacionom opremom, ove vodove takođe treba integrisati u izjednačavanje potencijala korišćenjem odgovarajućih uređaja za zaštitu od prenapona.

Sistemi zaštite od prenapona za fotovoltaik sisteme
Asortiman za sve slučajeve primene:
- Odvodnik prenapona/kombinovani odvodnik
- Zaštita od prenapona za tehniku prenosa podataka i energetsku tehniku
- Kompletna sistemska rešenja, opremljena i montirana u kućištu
- Kombinovani i prenaponski odvodnik za fotovoltaik- DC strana
- Relevantne smernice
Za zaštitu od prenapona fotovoltaik sistema u skladu sa standardima moraju se poštovati sledeće smernice:
- Da bi se sprečilo oštećenje od prenapona, za krovne fotovoltaik sisteme preporučuje se sistem gromobranske zaštite u skladu sa VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3).
- Analiza rizika prema VDE 0185-305-2 pomaže u određivanju potrebe za sistemom gromobranske zaštite kao i potrebnom klasom gromobranske zaštite. Ovo se odnosi samo na slučajeve u kojima drugi sistemi gromobranske zaštite ne zahtevaju druge smernice, kao što su državni građevinski propisi.
Za kompleksne samostalne fotonaponske sisteme, kao što su fotonaponske elektrane ili solarni parkovi sa zahtevom za povećanom dostupnošću, neophodnost ili potreba za dodatnim merama generalno treba da se proveri korišćenjem VDE 0185-305-2. - Samo zaštićeni objekat može da izdrži opterećenja kojima je izložen i da bezbedno proizvodi energiju tokom dužeg perioda. U novoj verziji VdS smernica 2010 (februar 2021), osiguravači imovine i dalje preporučuju internu zaštitu od prenapona za spoljne fotonaponske sisteme.
- Standardi serije VDE 0100 su važeći za ugradnju fotonaponskih sistema napajanja, posebno DIN VDE 0100-712.
- Ako je fotonaponski sistem novoinstaliran i priključen na električni sistem, mora se koristiti zaštita od prenapona (tip 2 / klasa II) na strani naizmenične struje u skladu s DIN VDE 0100-443 i DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-4-44 i 60364-7-712)
- Dodatna referenca u DIN VDE 0100-712 na VDE 0185-305-3, dopunski list 5, rezultira potrebom za sistemom zaštite od prenapona na strani naizmenične struje kao i na strani jednosmerne struje kako bi se doprinelo sigurnosti izmenjivača u objektima sa spoljnim sistemom gromobranske zaštite.
- Uređaji za zaštitu od prenapona: odabir i potrebna količina
Prilikom odabira posebno treba uzeti u obzir sledeće tačke:
- Maksimalni kontinuirani napon uređaja za zaštitu od prenapona za stranu jednosmerne struje fotonaponskog sistema nikada ne sme premašiti maksimalni napon praznog hoda fotonaponskog sistema.
- Broj potrebnih zaštitnih uređaja proizilazi iz broja MPP tracker-a u odgovarajućem fotonaponskom sistemu.
- Ako je izmenjivač povezan sa informacionom ili komunikacionom opremom, ove vodove takođe treba integrisati u izjednačavanje potencijala korišćenjem odgovarajućih uređaja za zaštitu od prenapona.
U fotovoltaik sistemima na zgradama, izmenjivač se ugrađuje direktno na krov, u potkrovlje, ali često i u podrum, u zavisnosti od lokalnih uslova. Prilikom ugradnje u podrum, ima smisla koristiti prenaponsku zaštitu ne samo ispred izmenjivača, već i na mestu gde kablovi ulaze u zgradu kako bi se izbeglo induktivno spajanje spolja.
- OBO rešenja za siguran fotovoltaik sistem
Prenaponska zaštita za fotovoltaik sisteme uvek ima dve strane: prenaponi se mogu spojiti u sistem kako na strani jednosmerne tako i na strani naizmenične struje iz raznih razloga i tako, na primer, oštetiti izmenjivače. OBO prenaponska zaštita pouzdano obezbeđuje obe strane. Za zaštitu ulaza izmenjivača sa strane jednosmerne struje, OBO nudi portfolio kombinatorskih kutija sa zaštitom od groma i prenapona.